Poslední závod sezóny rozhodl o letošních titulech. 26. 09. 2018 16:46

Náročná trať v Třemošné u Plzně hostila poslední závod MČR RC rally. O většině titulů včetně absolutního se rozhodovalo právě až zde. Pořadatelé kvůli bouřce museli trať dělat prakticky znovu a patří jim za to velký obdiv, protože tak rozlehlá a náročná trať je v Česku naprosto unikátní a dá hodně práce jí udržovat v provozuschopném stavu. Závod byl zařazen i do šampionátu Západních Čech, takže měli místní borci možnost se porovnat s absolutní českou špičkou. Na startu se sešlo rovných 50 závodníků na které čekalo 9 rychlostních zkoušek.

RZ1: První zkouška se stala kořistí Víta Kutala, když svému soupeři o titul Martinu Čejchanovi nadělil hned 5,5 sekundy. Další tři sekundy ztratil Victor Trnka. Čtvrtý je David Šintál a pátý Martin Mudřík, který zároveň vede v kategorii nejstarších. Mezi nejmladšími nejlépe zajel domácí Jakub Kessl.

RZ2: Vítek Kutal navyšuje svůj náskok na druhého Martina Čejchana o další více než dvě sekundy. Victor Trnka ulomil tlumič a lehce ztratil, průběžnou třetí příčku ale před Davidem Šintálem těsně udržel. Třetí čas v RZ zajel místní borec Libor Kupilík a posunul se před Martina Mudříka na páté místo. Po RZ2 bylo přeskupení dle aktuálního pořadí.

RZ3: Vítězí Martin Čejchan, ale druhý Vít Kutal ztratil jen tři desetiny. Aleš Čejchan přezul pneu a hned je z toho třetí čas v RZ a posun na průběžné šesté místo. Pátým časem se Petr Pavlát vyhoupl do čela klasifikace kategorie 4. V dětské kategorii vede Jakub Kessl před Jakubem Mudříkem o 25 sekund. Mezi dívkami je na to zatím lépe Eliška Schwábová, když Kristýnu Zitovou postihly v RZ hned tři defekty pneu. František Čejchan a Richard Kolář obdrželi penalizaci za dotek s cílovou fotobuňkou. Karel Pučelík nedokončil pro vybitou baterii a Antonín Čermák nestihl odstartovat.

RZ4: Souboj o titul se dramatizuje. Martin Čejchan zatáhl a ukousl z náskoku Vítka Kutala 6,6 sekundy, takže se dotáhl na rozdíl méně než jedné vteřiny. Tito dva horcí adepti na titul letošního šampióna nedávají dalším šanci. Třetí dojel už s větší ztrátou Victor Trnka a pomalu ujíždí čtvrtému Davidu Šintálovi. Páté místo stále drží Libor Kupilík a šestý čas pomohl Petru Pavlátovi na šestou příčku celkově.

RZ5: Vítek Kutal přezul na nové gumy a odráží útok. Na Martina Čejchana najel přes osm sekund. Čistou jízdou zaznamenal Petr Pavlát třetí čas. Pěkně zajel i Šimon Večerka na pátém místě, celkově poskočil v půli závodu na osmou pozici.

Poukaz na odběr zboží v e-shopu MZ-Racing v hodnotě 700 Kč získává Pepa Vacek. Svezení v soutěžním voze vyhrávají Victor Trnka a Josef Jandouš starší.

RZ6: Všechno je jinak! Do čela se o pět sekund dostává Martin Čejchan, když vítězí v šestém testu o necelých patnáct vteřin. Na dobré vlně se veze Petr Pavlát, který opět zajíždí na bronzové příčce a celkově je už pátý. Aleš Čejchan se po problémech propadá na deváté místo. Josef Vacek utrhl kardan, ale do cíle se ztrátou dojel.  Mezi dívkami Kristýna Zitová stáhla vedoucí Elišku Schwábovou na méně než půl minuty.

RZ7: Vedení si o dalších devět sekund upevňuje Martin Čejchan, má nyní na Vítka Kutala náskok už bezmála 15 sekund. Nic ale není ještě rozhodnuto. Další přední závodníci měli problémy, tak druhý čas zajel Petr Pavlát a dotáhl se na průběžně třetího Victora Trnku na rozdíl necelých čtyř sekund. Ten dojel do cíle s pohonem jen přední nápravy. Hůře dopadl dosud čtvrtý David Šintál, který ulomil kolo a dojel s potížemi po třech kolech s velkou ztrátou, takže se propadl do hloubi pole. Dramatický bude dojezd v dámské kategorii. Rozdíl mezi hlavními protagonistkami souboje Eliškou a Kristýnou je již jen 20 sekund.

RZ8: Předposlední zkouška má stejného vítěze jako dvě předchozí. Martin Čejchan navyšuje náskok o dalších 9 sekund a zdá se, že má situaci pod kontrolou. Určitě má ale v paměti drama z Ondřejova, kde již také sahal po mistrovském titulu. Vítek Kutal se jistě ještě nevzdává. Na třetí příčku se vyhoupl mocně finišující Petr Pavlát a vypadá to na velký souboj o bronz v závodě i šampionátu. Mezi dívkami se Kristýna Zitová dostala do vedení o pět sekund, v kategorii 1 stále dominuje Jakub Kessl.

RZ9: Je dobojováno. Sezóna 2018 je minulostí. Máme nového mistra ČR 4WD. Stal se jím zaslouženě Martin Čejchan, který zvítězil v Powerstage, v celém závodě a samozřejmě i ve své kategorii 2. Vít Kutal mu byl po celý rok zdatným soupeřem a nakonec zaostal jen o 25 sekund. Bere aspoň zlato v kategorii 3. V Powerstage dojel třetí, když druhým časem se překvapivě blýskl Martin Mudřík. Celkově mu to dalo na páté místo. Čtvrtý čas v poslední zkoušce stačil Petru Pavlátovi na bronz v závodě i vítězství v kategorii 4. Kategorii 1 ovládl Jakub Kessl. Drama se odehrálo mezi dívkami, když prvenství nakonec na svoji stranu o necelé 3 sekundy přetáhla Eliška Schwábová.

Náročná více než dvanáctiminutová zkouška byla pohromou pro řadu závodníků. Pro poruchu řízení odstoupil o bronz bojující Victor Trnka, dalším šesti jezdcům došly baterie. Celkový součet časů prvního více než hodina naznačuje náročnost dnešního závodu.

Bližší info najdete na mcrrcrally.cz

Autorem fotografií je Libor Kupilík