2WD pod trnkami vyhrál Trnka a stal se Mistrem ČR. 16. 08. 2018 13:29

O prvním srpnovém víkendu se konal v Nedachlebicích u Uherského Hradiště dvojzávod MČR RC rally 2WD. V sobotu bylo na programu 9 rychlostních zkoušek se zpevněným povrchem a umělou trávou ve sportovním areálu v Nedachlebicích, na kterých se utkalo 33 závodníků, v neděli si to závodníci (34) rozdali na šotolině unikátní tratě u Jandoušů na zahradě. Po oba dny panovalo velké vedro, které prověřilo nejen závodníky, ale hlavně jejich techniku.

Sobotní závod
RZ1: Krátkou zahřívací zkoušku zdolal v nejlepším čase Martin Čejchan o necelé dvě sekundy před svým otcem Alešem. Třetí čas zajel Victor Trnka. Favorit třídy 1 Jakub Mudřík trefil cílovou fotobuňku, takže obdržel penalizaci 10 sekund a je tak až druhý za Jakubem Pospíšilem.

RZ2: Druhá zkouška byla delší a vyhrál ji časem těsně pod 5 minut Victor Trnka, čímž se posunul na druhé místo za Martina Čejchana a ztrácí jen jednu sekundu. Pořadím se propadá Aleš Čejchan, kterému se model v průběhu RZ dvakrát zastavil. Třetí čas v testu vynesl Honzu Bricha i na třetí příčku průběžně. V rodinném souboji Mudříků se syn Tomáš dostal před otce Martina. Druhý syn Jakub odstartoval se zpožděním, takže ztráta na vedoucího v kategorii 1 Jakuba Pospíšila dále narostla. 

RZ3: Před třetí zkouškou, která byla opět kratší dvouminutová, došlo k přeskupení. Vítězí opět Victor Trnka těsně před Alešem a Martinem Čejchanovými. Na průběžnou první příčku tak ztrácí již jen 17 setin sekundy. Ani na dalších místech nejsou velké rozestupy. Martin Mudřík se vrátil na páté místo před syna Tomáše. Mezi dívkami kraluje domácí Marie Jandoušová a v souboji zadokolkářů zatím vede Pepa Vacek o tři sekundy před Petrem Bábkem.

RZ4: Martin Čejchan nasazuje nové pneu a odráží útok Victora Trnky. Rázem navyšuje svůj náskok na více než sedm sekund. Pořadí prvních šesti v RZ kopíruje i celkové pořadí. V bitvě o setinky mezi klanem Jandoušů zatím vede Josef mladší, který drží průběžné 13. místo, před bratrancem Markem a sestrou Marií.

RZ5: Pátá rychlostní zkouška zamíchala pořadím na čele. Dosud vedoucí Martin Čejchan dojel s náhonem na jedno kolo se ztrátou 50 sekund a propadl se až na sedmé místo. Post lídra tak zaujal druhý v RZ Victor Trnka. Překvapivým vítězem testu se stal Martin Mudřík, který dotahuje nyní třetího Aleše Čejchana a je i v čele kategorie nejstarších účastníků. Stabilní výkony zajišťují Janu Brichovi stříbrný post v průběžné klasifikaci.

RZ6: Martin Čejchan se ještě nevzdává a suverénním vítězstvím získává hned čtyři pozice zpět. Řadu pilotů postihly problémy. Victor Trnka nezvolil vhodné pneu, ale vedení v soutěži zatím před Honzou Brichem drží. Aleš Čejchan, Petr Pavlát a Josef Vacek hlásili potíže s přehřívajícím se regulátorem, zkouška se nepovedla pro technickou závodu ani Martinu Mudříkovi nebo Marku Jandoušovi. Do čela kategorie 1 se po rozpačitém úvodu vyhoupnul Jakub Mudřík, když má na druhého Jakuba Pospíšila 1,5 sekundy.

RZ7: 1. Martin Čejchan, 2. Jan Brich, 3. Victor Trnka. V průběžném pořadí figuruje stejné trio jen v opačném pořadí. Rozestupy se zmenšují, nic není rozhodnuto. Zajímavý je i souboj o páté místo, kde po dalších problémech Aleše Čejchana se stávkujícím modelem (zastavil se metr před cílem) se na něj dotáhli Štěpán Mlejnek a Martin Mudřík a rozdíly jsou jen v setinkách. Josef Jandouš ml. dokončil s ulomeným tlumičem.

RZ8: Ve velkém stylu jedoucí Martin Čejchan stáhnul další cenné sekundy, takže souboj o stupně vítězů je stále otevřený. Victor Trnka odrazil nápor dotírajícího Honzy Bricha a má na čele před poslední RZ náskok necelých osm sekund. Powerstage bude ale dlouhá, stát se může cokoliv. Řada jezdců měla problémy s navigací a bloudila. Nejvíce na to doplatila Marie Jandoušová.

RZ9: Victor Trnka udržel díky třetímu místu v Powerstage těsné vedení a zvítězil v prvním závodě 2WD v Nedachlebicích. Druhou pozici v RZ i celkově vybojoval jinak spoře startující Jan Brich a ani velká stíhací jízda a nejvyšší příčka v powerstage nestačila Marinu Čejchanovi na víc než na třetí místo.

V kategorii 4 bral zlatou medaili Martin Mudřík, který nakonec uzmul celkové šesté místo Štěpánu Mlejnkovi. Kategorii 3 opanoval Victor Trnka, ve dvojkách zvítězil Martin Čejchan a mezi nejmladšími se raduje Jakub Mudřík.

Nedělní závod
RZ1: Do závodu nejlépe vstoupil vítěz včerejšího klání Victor Trnka. Za sebou nechal další adepty na titul Martina Čejchana a Jana Bricha. Marie Jandoušová první RZ na domácí trati nedokončila pro přetržený řemínek.

RZ2: I druhá rychlostní zkouška se stala kořistí Victora Trnky. S pomalu jedoucím vozem dokončil Martin Čechan, což znamená propad z druhého na čtvrté místo. Druhý čas zajel Aleše Čejchan a je jen o půl sekundy za průběžně druhým Honzou Brichem.

RZ3: Po rychlém přeskupení následoval třetí test, který zvládl v nejlepším čase doposud suverénní Victor Trnka. Druhý čas vrátil Martina Čejchana na průběžnou stříbrnou příčku o 36 setin před otce Aleše. Třetí místo v RZ pomohlo Martinu Mudříkovi k průběžné páté příčce, vede zároveň seniorskou kategorii 4. Velký souboj probíhá mezi nejmladšími, kdy se Jakub Pospíšil dostal s minimálním náskokem před Jakuba Mudříka.

RZ4: Výsledková listina RZ4 má na první příčce stejné jméno jako ty předchozí. Victor Trnka vítězí s těsným náskokem před Martinem Čejchanem. Třetí čas zajíždí dobře jedoucí Aleš Horák. Pořadím se propadl Jan Brich, když namotal do kola provázek a ztratil mnoho času. Stejný problém měl i Jakub Mudřík bojující o zlato v kategorii 1.

RZ5: Jsme v půlce závodu a Victor Trnka zatím nenašel přemožitele. Vede s náskokem necelých 20 sekund před Martinem Čejchanem, lídrem kategorie 2. Třetí je se ztrátou dalších 17 sekund Aleš Čejchan. O čtvrté místo soupeří Martin Mudřík, vedoucí kategorie 4, s Vítkem Kutalem. Z bojů o první desítku vypadl Štěpán Mlejnek, když ulomil poloosu a nedojel. Jakub Mudřík stáhnul Jakuba Pospíšila v kategorii 1 na rozdíl 13 sekund. Mezi dívkami vede Kristýna Zitová.

Poukaz na odběr zboží v hodnotě 700 Kč od firmy MZ-racing vyhrává Aleš Čejchan.

RZ6: Další dílčí vítězství zaznamenal Victor Trnka a navýšil tak náskok už na 24 sekund. Druhé a třetí místo v RZ i celkově okupují syn a otec Čejchanovi. Vít Kutal obdržel penalizaci 30 sekund za nedodržení trati a propadá se na 9. místo.

RZ7: První dnešní vítězství vybojoval Martin Čejchan a hned stáhl bezmála 10 sekund z náskoku dosavadního suveréna Victora Trnky. Ten doplatil na neznalost trati. Druhé místo Aleše Čejchana a třetí Martina Mudříka nejsou překvapením. Honza Brich se dostává na pátou příčku před Aleše Horáka. Marie Jandoušová po strhující jízdě ztrácí na Kristýnu Zitovou už jen půl sekundy.

RZ8: Poslední klasickou zkoušku vyhrává opět Martin Čejchan, druhý Victor Trnka ale kontroluje situaci. Třetí Aleš Čejchan má už před i za sebou velkou mezeru. S drobnými problémy se potýkal Vít Kutal a klesl na desátou příčku. Štěpán Mlejnek odstoupil s poruchou kardanu. V kategorii 1 odrazil Jakub Pospíšil útok Jakuba Mudříka a má nakročeno k zisku titulu. Marie Jandoušová se dostala do vedení v dámské kategorii. Zbývá již jen krátká Powerstage.

RZ9: Závěrečnou Powerstage zajel nejlépe Aleš Čejchan před synem Martinem a celkovým dnešním vítězem Victorem Trnkou. Ten tak vyhrál jak dnešní šotolinu, tak včerejší závod na zpevněném povrchu, čímž se stal absolutním mistrem republiky 2WD a k titulu 4WD z roku 2013 a 2WD z roku 2016 přidal titul třetí. Druhý v závodě i v mistrovství 2WD nakonec skončil loňský mistr Martin Čejchan. Bronzová příčka v dnešním klání nestačila Aleši Čejchanovi na třetí místo v šampionátu, které si odveze dnes pátý Jan Brich.

V nejmladší kategorii 1 byl nejlepší Jakub Pospíšil před Jakubem Mudříkem a Richardem Šofrem. Ve dvojkách se za Martinem Čejchanem umístil bratr František a třetí skončil Tomáš Mudřík. V kategorii 3 doplnil stupně vítězů za Victorem Trnkou a Alešem Čejchanem Jan Brich a mezi nejstaršími bylo pořadí Martin Mudřík, Petr Pavlát a Josef Jandouš.

Dívčí kategorii ovládla včera i dnes Marie Jandoušová a mezi zadokolkami zajel nejlépe v minulém závodě nestartující Tomáš Lysák.

autorem fotografií je Josef Vacek