Přes 2WD k lepším výsledkům. 23. 07. 2018 22:46

Když se podíváme, kdo vede průběžné pořadí 4WD v letošním roce, zjistíme, že je to loňský Mistr ČR 2WD Martin Čejchan. Za pár dní se uskuteční dvojzávod 2WD o Mistra ČR 2018 v Nedachlebicích a všichni jsou jistě zvědaví, zda Martin Čejchan obhájí loňský titul a bude mít tedy našlápnuto k zisku obou titulů, což se zatím za dobu trvání MČR RC rally nikomu nepodařilo.

Odpověď na tuto otázku se dozvíme v neděli 5.8. v odpoledních hodinách kdy bude vrcholit u Jandoušů na zahradě závěrečnou diváckou atraktivní Powerstage dvoudenní zápolení vyznavačů jedné poháněné nápravy. Ale rád bych se teď vrátil ke skutečnosti kdy loňský nečekaný šampion 2WD letos vede po čtyřech závodech klasifikaci 4WD. Dle mého názoru je jízda s modelem 2WD totiž velikou školou pro všechny piloty a dává všem obrovské množství zkušeností a návyků, které následně využijí i při závodech se čtyřkolkou.

Při jízdě s dvoukolkou je na všechno o trochu víc času a je proto více než důležité držet správnou ideální stopu a jet s tím autem čistě, což se při jízdě bokem s modelem 4WD moc nenosí. Není proto divu, že závodník, který úspěšně zvládl jízdu s dvoukolkou svoje zkušenosti a čistou jízdu využije i při závodech 4WD a tím z ničehonic zrychlí i v této "hlavní" kategorii.

Co z toho pro Vás čtenáře vyplývá? Vyndejte kardany ze zadní nápravy u svého miláčka (ti odvážnější mohou vyndat kardany z přední nápravy a jet v kategorii zadní pohon) a přijďte se svézt na dvojzávod MČR 2WD do příjemného prostředí Nedachlebického sportovního areálu (sobota - zpevněný povrch) a na jedinečnou trať k Jandoušům na zahradu (neděle - šotolina) a naučit se účelně řídit nejen model 2WD, ale model obecně. U dvoukolky se totiž každá chyba či každý špatný průjezd zatáčkou násobí, protože uvést model 2WD do závodní rychlosti trvá mnohem déle než model 4WD.

U dvoukolky je kromě kroucení volantem a přidávání plynu totiž potřeba i čtení tratě před sebou a hledání ideální stopy a to se následně při závodě 4WD sakra hodí. Proto neváhejte a přihlaste se do dvojzávodu MČR 2WD čtvrtého a pátého sprna do Nedachlebic a určitě v budoucnu nebudete tohoto nádherně stráveného víkendu litovat.