Asfaltový Vyškov vrací Vítka do hry o titul. 16. 04. 2018 21:58

Za nádherného slunného počasí se uskutečnil ve Vyškově druhý závod MČR RC rally. Asfaltová trať s kvalitním povrchem nabízela velký grip, zvlášť když od rána byla zalitá sluncem. Od prvních metrů kraloval smolař prvního závodu, Vít Kutal, který tentokrát neměl soupeře a nakonec zvítězil o 22 sekund před vítězem prvního závodu Martinem Čejchanem. Na stupních vítězů je doplnil Victor Trnka. Jak se závod vyvíjel, si přiblížíme po jednotlivých rychlostních zkouškách.

 

RZ 1: Nejrychleji trať projel Vít Kutal a ujal se vedení v závodě. Druhý čas zajel Victor Trnka, ale trefil cílovou časomíru a dostal desetisekundovou penalizaci, takže je až čtvrtý, když se před něj dostal vítěz prvního závodu MČR Martin Čejchan a i pěkně jedoucí Lukáš Zámečník. Pátý je Aleš Čejchan před nejrychlejším seniorem Petrem Pavlátem. Aleš Horák nenastartoval model a do RZ vůbec neodstartoval. V nejmladší kategorii zatím vede Jakub Pospíšil a mezi dívkami první RZ nejlépe zajela Martina Pekařová.

RZ 2: Vítězí opět suverénní Vítek Kutal a na čele už má více než dvacetisekundový náskok. Druhý čas zajel Victor Trnka a druhé místo mu patří i v průběžném pořadí, když si vyměnil pozici s Martinem Čejchanem, který po problémech dojel v RZ až šestý. Třetím časem si třetí místo udržel Lukáš Zámečník a stejně tak pátý v rychlostní zkoušce i celkově je Aleš Čejchan. Mezi veterány na špičku postoupil František Doležal následovaný Josefem Pekařem, když dosud vedoucí Petr Pavlát měl problémy s řízením. Před dalším testem dojde k přeskupení dle aktuálního pořadí.

RZ 3: I třetí zkouška nepoznala jiného vítěze. Vít Kutal navyšuje náskok o dalších dvanáct sekund. Za ním se seřadili už s menšími rozestupy Martin Čejchan, Victor Trnka, Aleš Čejchan a zrychlující David Šintál. Test nedokončil pro poruchu motoru Richard Nitsche a zřejmě v závodě končí. Mezi dívkami se do čela vyhoupla Marie Jandoušová, v dětské kategorii při neúčasti Jakuba Mudříka kraluje jeho jmenovec Jakub Pospíšil.

RZ 4: Vítek Kutal pokračuje v krasojízdě i ve čtvrtém měřeném úseku. Druhý čas ale stačil Martinu Čejchanovi na posun na druhou příčku i průběžně. Na suverénního Vítka ztrácí ale už propastných čtyřicet sekund. Třetí v RZ i celkově je Victor Trnka. Na čtvrtého Lukáše Zámečníka se pomalu dotahuje Aleš Čejchan. Pátým časem se blýsknul Aleš Horák, který však bohužel už dnes nemůže pomýšlet na kvalitní celkový výsledek.

RZ 5: Martin Čejchan zatroubil do útoku a stáhl z náskoku Vítka Kutala sedm sekund. Pomohlo mu nasazení nových pneu, které ale během jeden kilometr dlouhé RZ stihnul sjet. Pořadí v první pětce jinak zůstává beze změn. Pořadím se pomalu propadá Šimon Večerka, který ale stále drží druhé místo mezi juniory za Martinem Čejchanem. V dívčím souboji je zatím k vítězství blíže Marie Jandoušová, která je v celkovém pořadí na krásném 16. místě. Nejlepší ve třídě 1 Jakub Pospíšil je celkově na pěkném 27. místě.

Poukaz na odběr zboží od firmy MZ-racing v hodnotě 700 Kč vyhrává Tomáš Hruška.

RZ 6: Další dvě sekundy stáhnul Martin Čejchan z náskoku Víta Kutala. Ten má stále ale více než půlminutovou rezervu. Třetím místem v RZ potvrdil průběžnou bronzovou pozici Victor Trnka. Na čtvrté místo se ale už propracoval Aleš Čejchan a na sedmou příčku a první mezi seniory poskočil Petr Pavlát, když z ní sesadil Františka Doležala. Rozdíl mezi nimi jsou ale jen tři desetiny sekundy.

RZ 7: Vít Kutal nenechává nic náhodě a vítězí v sedmé rychlostní zkoušce před Victorem Trnkou a Martinem Čejchanem. Rozdíly mezi závodníky jsou už velké. O čtvrté místo ale bude ještě souboj. Lukáš Zámečník kontroval a dostal se opět před Aleše Čejchana. David Šintál zajel v RZ čtvrtý čas a drží nikým neohrožován šestou příčku. František Doležal trefuje fotobuňku a zřejmě tak vypadává ze hry o vítězství ve třídě 4.

RZ8: Martin Čejchan se stále nevzdává a ukusuje necelých deset sekund z náskoku Víta Kutala. Rychlostní zkouška se nevydařila Aleši Čejchanovi a hned je jeho páté místo v ohrožení. Nečekané sedmé místo v RZ vybojoval další talent z rodu Čejchanů -  František. Na prvních deseti místech v celkovém pořadí i na předních pozicích v jednotlivých třídách se nic nezměnilo, ale rozhodnuto ještě není. Jak to nakonec všechno dopadne, určí až závěrečná Powerstage.

RZ9: V Powerstage vítězí Martin Čejchan, ale druhé místo stačí Vítu Kutalovi k zisku zlatého věnce v dnešním závodě Mistrovství České republiky. Ten si tak bezesporu spravil chuť po smolném předchozím domácím závodě ve Zlíně. Stříbro tedy bere Martin Čejchan, který zároveň vyhrává třídu 2. Třetí místo bylo tentokrát souzeno Victoru Trnkovi. Bramborovou medaili vybojoval Lukáš Zámečník. Aleš Čejchan odstartoval do Powerstage později, ale svoji pátou příčku před Davidem Šintálem nakonec uhájil. Sedmý dojel vítěz veteránské kategorie Petr Pavlát, když osmý František Doležal může v konečném součtu litovat obdržené penalizace za trefení fotobuňky. Kategorii děvčat ovládla Marie Jandoušová a mezi nejmladšími účastníky stál na nejvyšším stupínku Jakub Pospíšil.

Třetím závodem sezony bude šotolinová Rally Safari ve Dvoře Králové nad Labem, která se uskuteční 12. května.
 

Autory fotografií jsou Tomáš Mikl a Josef Vacek